Az Intézet a kreditrendszer keretein belül általános anatómiát, ideganatómiát, szövettant és fejlődéstant oktat magyar, angol és nemet nyelven orvostanhallgatók, fogorvostan-hallgatók és gyógyszerészhallgatók számára. Az Intézet oktatói ezen kívül több elektív és fakultatív tárgyat hirdetnek meg, melyek egy része a hallgatók között igen népszerű. Az intézet - a kreditrendszer terminológiájával - jelenleg összesen 42 tantárgyat oktat.

A kötelező tantárgyak tematikája.

Pécsett, a többi magyar orvoskar gyakorlatától eltérően, a korábbi hagyományokhoz és egyes külföldi egyetemek gyakorlatához hasonlóan az általános anatómiát, a neuroanatómiát, valamint a szövet- és fejlődéstant külön tantárgyként oktatjuk az orvostanhallgatók és fogorvostan-hallgatók számára összesen (a mintatanterv szerint) 3 félévben a 2. szemeszterben (első évfolyam második féléve) kezdve a következő tematikával

A fenti időbeosztást használjuk a magyar és az angol nyelvű oktatásban. Technikai okokból (gyakorlatos termek korlátozott száma) a nemet nyelvű oktatás "keresztféléves" a 1.től a 3. szemeszterig tart azonos tematikával. Kötelező tárgyaink elsajátításáér hallgatóink összesen 27 kreditet kapnak.

A gyógyszerészhallgatók számára az anatómia, szövettan és fejlődéstan oktatás egy két féléves tantárgy keretében zajlik heti 2 előadás és 2 gyakorlat keretében.

Választható tantárgyak

Az intézet számos elektív és fakultatív kurzust hirdet meg. Ezek közül a legnépszerűbbek:

Számonkérések

A hallgatók évközi munkájának serkentésére és elősegítésére szemeszterenként 3 évközi tesztet iratunk. A tesztekben számítógépes vetített ábrák alapján tantárgyanként 25 (neuroanatómia eseten 50) kérdésre kell válaszolni. Az esetek zömében a várt válasz mindössze egy szakkifejezés, ritkán egy rövid, magyarázó mondat. A tesztek eredményeit előre megadott szempontok alapján értékeljük és az összesített félévi teljesítmény alapján egy jegyet állapítunk meg. Az így meghatározott jegy a félév végi vizsga egyik részjegynek számit.

Valamennyi félév szóbeli-gyakorlati vizsgával zárul. Valamennyi vizsgakérdést (a "tetemséta" kérdései kivételével) húzza a hallgató. A kérdések gyakorlati jellegűek, bonctermi demonstrációs anyagok, illetve a metszetek bemutatását, értelmezését igényli. Elméleti kérdés csak a fejlődéstani vizsgarészen és neuroanatómiában (idegpályák) szerepel. Az anatómiai vizsgák talán legfontosabb része a "tetemséta" ahol a félév során tanult struktúrák (8-10) felismerését kérjük számon.

A három szemeszter egy komplex záróvizsgával (szigorlattal) zárul.

Oktatási infrastruktúra

A jelentősen megnövekedett hallgatói létszám (évfolyamonként 600-650 hallgatót oktatunk 3 szemeszteren keresztül) szükségessé tette oktatási infrastruktúránk korszerűsítését, kibővítését. A közelmúltban ezen a téren jelentősen előreleptünk. Jelenleg 7 bonctermünk és 3 szövettanos gyakorlatos termünk van.

Bonctermeinkben korszerű szellőztető-rendszer üzemel, mely a hallgatók és oktatók számára kellemetlen fixáló-szerek (formalin, fenol, stb.) koncentrációját a bonctermek levegőjében jelentűsen csökkentette. Sikerült valamennyi oktatásban egyidejűleg használt tetemünk számára boncasztalként is használható, mozgatható, légmentesen zárható rozsdamentes acél tároló-kocsit beszereznünk, mely a gyakorlatok közötti tetem-mozgatást, és nem utolsósorban a fixáló-szerek levegőbe jutását jelentősen csökkenti.

Szövettanos gyakorlatos termeinkben minden hallgató számára korszerű binokuláris mikroszkóp áll rendelkezésre. Ezen kívül egy kamerás-mikroszkóp segítségével nagyképernyős TV-n jelenítheti meg az oktató a megbeszélendő szöveti struktúrát. A termekben továbbá rendelkezésre áll egy számítógép video-projektorral, melynek segítségével gondosan kiválasztott, digitalizált metszetrészleteket lehet diavetítő-szerűen demonstrálni.


Nemzetközi oktatási kapcsolatok

Intézetünk tagja nemzetközi anatómus és morfológus társaságnak. Ezek néhány dokumentuma:

Anatómusok Nemzetközi Szövetsége (IFAA, International Federation of Associations of Anatomists).

Kísérletes Morfológusok Európai Szövetsége (EFEM, European Federation for Experimental Morphologists)